X logowanie Zapomniałem hasła
 
 

 
Program edukacyjny Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kontakt Filmoteka Szkolna należy do
projekty
<< wrzesień 2017 >>
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930

05-09-2017  Filmoteka Szkolna na 42. FPFF w Gdyni!

Zapraszamy młodzież szkolną do udziału w działaniach edukacyjnych podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uczniowie mogą wziąć udział w debatach moderowanych przez dziennikarzy i krytyków filmowych, a także warsztatach, wykładach i oprowadzeniu po wystawie „Andrzej Pągowski. Plakaty filmowe. 40 lat pracy twórczej”, które poprowadzi osobiście sam Artysta. Wszystkie te wydarzenia, jak i festiwalowe życie, zostanie przedstawione przez uczniów w felietonach zrealizowanych podczas zajęć „Studio Filmoteki Szkolnej”, czyli warsztatów filmowo-reporterskich prowadzonych przez profesjonalnych dziennikarzy.

Studio Filmoteki Szkolnej

Zajęcia filmowo-reporterskie dla młodzieży, podczas których uczniowie poznają tajniki pracy dziennikarskiej: dowiedzą się, jak zbudowany jest news, czym jest stand-up, do czego służy prompter i jak przeprowadzić wywiad przed kamerą. Zdobytą wiedzę, wypróbują w praktyce - pod kierunkiem profesjonalnych dziennikarzy, operatorów i montażystów zrealizują reportaże z Festiwalu. Wypatrujcie młodych reporterów w Gdyńskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym i na placu Grunwaldzkim. Stworzone przez uczniów materiały obejrzycie na stronie www.FilmotekaSzkolna.pl i w kanałach społecznościowych Festiwalu.

Debaty filmowe „Skrytykuj!”

Uczniowie podzielą się swoimi opiniami podczas debat, które po wybranych seansach poprowadzą cenieni krytycy i dziennikarze filmowi. W planie dyskusje o konkursowych produkcjach, takich jak:„Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc, „Wyklęty” Konrada Łęckiego, „Czuwaj” Roberta Glińskiego i „Tarapaty” Marty Karwowskiej. Zapraszamy do Galerii/Księgarni w GCF, gdzie codziennie przed południem będzie można przysłuchiwać się żarliwym dyskusjom o polskim kinie! Debaty są częścią akcji „Skrytykuj!” promującej świadomą dyskusję o kinie wśród nastolatków.

Wykłady

Zajęcia dla uczniów nawiązujące do programu Festiwalu poprowadzą specjaliści: filmoznawcy, krytycy i filmowcy. Wśród tematów wykładów znajdą się zagadnienia poświęcone m.in. 70-leciu polskiej animacji, odkrywaniu znaczeń kostiumów filmowych , czy analizie plakatu filmowego. Dodatkowo, oprowadzenie po wystawie „Andrzej Pągowski. Plakaty filmowe. 40 lat pracy twórczej” poprowadzi osobiście sam Artysta. Poprzez udział w spotkaniach młodzież będzie mogła przygotować się do drugiej edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, która startuje w listopadzie. Brzmi interesująco? W takim razie odwiedźcie nas w Galerii/Księgarni w GCF!

Formularz rejestracji: TUTAJ. Wypełnienie formularza nie jest jednoznaczne z potwierdzeniem udziału w zajęciach i pokazach. Pierwszeństwo przyjęcia mają szkoły, które nie uczestniczyły w zajęciach Filmoteki Szkolnej w roku ubiegłym. Liczba miejsc jest ograniczona. Organizator potwierdzi akceptację zgłoszenia drogą telefoniczną i mailową do dnia 12.09.2017.

Miejsce: Galeria/Księgarnia – Gdyńskie Centrum Filmowe, Teatr Muzyczny

Termin: 18-22 września

Koordynacja: Agata Sotomska, tel. 695 363 351, filmotekaszkolna@fn.org.pl

Organizator: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Partnerzy: Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, Strefa Mediów, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Miasta Gdyni

 

Kalendarium tygodnia

18 września

10.00-11.00 - warsztaty Filmoteki Szkolnej  „Analiza plakatu filmowego” Galeria/Księgarnia GCF

11.30-12.30 - debata po filmie „Wyklęty”, reż. K. Łęcki, prowadzenie: Łukasz Adamski, Michał Oleszczyk, Galeria/Księgarnia GCF

19 września

10.15-11.15 - debata po filmie „Wieża. Jasny dzień”, reż. J. Szelc, prowadzenie: Kaja Klimek, Michał Oleszczyk, Galeria/Księgarnia GCF

11.30-12.30 – wykład „70 lat polskiej animacji”, prowadzenie: Jerzy Armata, Galeria/Księgarnia GCF

20 września

10.00-17.00 – warsztaty filmowo-reporterskie „Studio Filmoteki Szkolnej” TEATR MUZYCZNY

10.30-11.30 – wykład „Rola kostiumu w filmie”, prowadzenie: Jagoda Murczyńska, Galeria/Księgarnia GCF

13.00-14.00 - debata po filmie „Tarapaty”, reż. M. Karwowska, prowadzenie: Magda Felis, Galeria/Księgarnia GCF

21 września

10.00-17.00 – warsztaty filmowo-reporterskie „Studio Filmoteki Szkolnej” TEATR MUZYCZNY

10.15-11.15 - debata po filmie „Czuwaj”, reż. R. Gliński, prowadzenie: Anna Bielak, Adam Kruk, Galeria/Księgarnia GCF

11.30-13.30 – warsztaty „Czytanie filmu animowanego”, prowadzenie: Magda Felis, Galeria/Księgarnia GCF

14.00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Andrzej Pągowski. Plakaty filmowe. 40 lat pracy twórczej”  Muzeum Miasta Gdyni

22 września

10.00-17.00 – warsztaty filmowo-reporterskie „Studio Filmoteki Szkolnej” TEATR MUZYCZNY

11.30-12.30 - debata po filmie „Najlepszy”, reż. Ł. Palkowski, prowadzenie: Anna Bielak, Adam Kruk, Galeria/Księgarnia GCF

12.45-13.45 – wykład „Trailery filmowe”, prowadzenie: Kaja Klimek, Galeria/Księgarnia GCFSkomentuj

obejrzyj
polecamy
Akademia Polskiego Filmu
Szczegóły:
Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim. Akademia powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Edukacja Filmowa
Szczegóły:
EdukacjaFilmowa.pl to portal powstały z myślą o kinomanach i osobach zainteresowanych edukacją filmową.
Fototeka
Szczegóły:
Fototeka to serwis prezentujący zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.)
Film Polski
Szczegóły:
Film polski to największa internetowa baza filmu polskiego. Opis filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych, animowanych i spektakli teatru tv . W serwisie znajdują się także szczegółowe biogramy twórców polskiego kina (przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych) i ich filmografie. Częścią serwisu jest „Kalendarium” i dział „Film w prasie polskiej” będący filmową bibliografią zawartości wybranych czasopism polskich.
Filmoteka Muzeum
Szczegóły:
Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku. Filmoteka to również projekt badawczy i edukacyjny poświęcony medialnemu wymiarowi sztuki polskiej. Oprócz stworzenia miejsca archiwizacji filmów Muzeum upublicznia je w internecie w celach edukacyjnych i promocyjnych działając w imieniu artystów oraz kierując się zasadą wolnego dostępu do wiedzy.
Filmoteka TVP
Szczegóły:
Filmoteka TVP to blisko 150 filmów dokumentalnych i fabularnych dostępnych online bezpłatnie.
Legalna Kultura
Szczegóły:
Projekt Legalna Kultura to kampania społeczna, promująca korzystanie z legalnych źródeł kultury, realizowana przez Fundację Legalna Kultura. Wraz z odbiorcami kampanii i jej partnerami Legalna Kultura tworzy bazę legalnych źródeł kultury i wspiera powstawanie nowych. Bierze udział w największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i organizuje warsztaty edukacyjne. Długofalowy cel projektu to budowanie świadomości odbiorców kultury w nowej, cyfrowej rzeczywistości.