X logowanie Zapomniałem hasła
 
 

 
Program edukacyjny Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kontakt Filmoteka Szkolna należy do
projekty
<< wrzesień 2017 >>
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930

08-09-2017  Historie przyszłości. Reinterpretacje polskiego kin

Zapraszamy gimnazjalistów, licealistów, studentów na wyjątkową jesień w Narodowym Centrum Kultury Filmowej. Będziemy oglądać, dekodować, rozkładać i składać na nowo polskie filmy, a przede wszystkim kręcić je prawdziwym, profesjonalnym sprzętem pod czujnym okiem zawodowców: reżysera, instruktora aktorstwa, operatora, dźwiękowców, oświetleniowców i scenografów. Przed nami ponad 30 godzin filmowej przygody!

W kinie

Pięć filmów, pięć poprzedzających je wykładów. Oglądamy filmy, które potem rozłożymy na czynniki pierwsze i złożymy ponownie, tylko… inaczej! Wykłady poprowadzi zespół NCKF - Michał Pabiś-Orzeszyna, Vojislav Radojičić i Marta Ślazińska.

15 IX 2017
18:00 - “Faraon”, reż. Jerzy Kawalerowicz, 1965 r.

16 IX 2017
13:00 - “Kingsajz”, reż. Juliusz Machulski, 1987 r.
18:00 - “Matka Joanna od aniołów”, reż. Jerzy Kawalerowicz, 1961 r.

17 IX 2017
13:00 - “Poszukiwany, poszukiwana”, reż. Stanisław Bareja, 1973 r.
18:00 - “Wielku Szu”, reż. Sylwester Chęciński, 1982 r.

Kino Szkoły Filmowej
ul. Targowa 61/63
I piętro, budynek A

Warsztaty

Analiza filmu (22-24 września 2017)

Dzielimy się na grupy. Każda analizuje jeden z obejrzanych filmów. „Łamiemy kod”, odkrywamy zasady budowy scenariusza, konstrukcję świata przedstawionego i zabiegi estetyczne. Wymyślamy dodatkową scenę, której w oryginalnej wersji nie było. Pomogą nam: Gosia Stasiak współpracująca z Warszawską Szkołą Filmową i „FilmPRO” i Adam Kruk, krytyk filmowy, laureat konkursu im. Krzysztofa Mętraka.

Scenariusz (29 września - 1 października)

Przygotowujemy się do realizacji wymyślonej sceny. Przekładamy pomysły na scenariusz, opracowujemy dialogi, zastanawiamy się nad aranżacją. Pomogą nam: Agnieszka Kruk - script coach , Darek Foks - scenarzysta

Storyboard (29 września - 1 października)

Rozrysowujemy scenę. Opracowujemy każde ujęcie: kompozycję kadru, rekwizyt, scenografię. Pomogą nam: reżyserka filmów animowanych Anna Wróblewska-Dzwoniarek oraz reżyser, layoutmen i animator Janusz Martyn

Plan zdjęciowy (6-8 października)

Kręcimy! Z pomocą praktyków i wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu wcielamy w życie pomysł na scenę. Poznajemy tajniki oświetlenia, planujemy ruch aktorów i obmyślamy, jak mają zagrać. To znaczy… jak my zagramy!

Montaż (27-29 października)

Pod okiem doświadczonego montażysty montujemy materiał zarejestrowany na planie zdjęciowym. Pomogą nam profesjonalni montażyści - Karol Kubiak, Grzegorz Habryn.

Dźwięk (27-29 października)

Udźwiękawiamy sfilmowaną i zmontowaną scenę. Pracujemy nad efektami synchronicznymi i dubbingiem. Pomogą nam: profesjonalni dźwiękowcy - Katarzyna Szczerba, Michał Kosterkiewicz.

Esej filmowy (3-5 listopada)

Wracamy do filmu i eksperymentujemy z oryginalnym materiałem. Sprawdzamy, jak się zmienia, kiedy przemontujemy sceny, zmienimy dźwięk i kolor. Pomogą nam: Kuba Mikurda - filmoznawca, związany z Warsztatem Nowych Mediów przy PWSFTViT w Łodzi, Stanisław Liguziński - specjalista od esejów filmowych, doktorant filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej
„EC1 Łódź — Miasto Kultury” w Łodzi
ul. Targowa 1/3

Koszt udziału w projekcie: 200 zł
Kup bilet:
https://bilety.planetariumec1.pl/termin.html?d=5&idg=4&date_termin=2017-09-15

Kontakt:

warsztatynckf@ec1lodz.pl; tel. 668 390 849
http://nckf.pl/historie-przyszlosci

 

Organizator: Współfinansowanie:

      

(informacja prasowa)Skomentuj

obejrzyj
polecamy
Akademia Polskiego Filmu
Szczegóły:
Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim. Akademia powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Edukacja Filmowa
Szczegóły:
EdukacjaFilmowa.pl to portal powstały z myślą o kinomanach i osobach zainteresowanych edukacją filmową.
Fototeka
Szczegóły:
Fototeka to serwis prezentujący zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.)
Film Polski
Szczegóły:
Film polski to największa internetowa baza filmu polskiego. Opis filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych, animowanych i spektakli teatru tv . W serwisie znajdują się także szczegółowe biogramy twórców polskiego kina (przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych) i ich filmografie. Częścią serwisu jest „Kalendarium” i dział „Film w prasie polskiej” będący filmową bibliografią zawartości wybranych czasopism polskich.
Filmoteka Muzeum
Szczegóły:
Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku. Filmoteka to również projekt badawczy i edukacyjny poświęcony medialnemu wymiarowi sztuki polskiej. Oprócz stworzenia miejsca archiwizacji filmów Muzeum upublicznia je w internecie w celach edukacyjnych i promocyjnych działając w imieniu artystów oraz kierując się zasadą wolnego dostępu do wiedzy.
Filmoteka TVP
Szczegóły:
Filmoteka TVP to blisko 150 filmów dokumentalnych i fabularnych dostępnych online bezpłatnie.
Legalna Kultura
Szczegóły:
Projekt Legalna Kultura to kampania społeczna, promująca korzystanie z legalnych źródeł kultury, realizowana przez Fundację Legalna Kultura. Wraz z odbiorcami kampanii i jej partnerami Legalna Kultura tworzy bazę legalnych źródeł kultury i wspiera powstawanie nowych. Bierze udział w największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i organizuje warsztaty edukacyjne. Długofalowy cel projektu to budowanie świadomości odbiorców kultury w nowej, cyfrowej rzeczywistości.