X logowanie Zapomniałem hasła
 
 

 
Program edukacyjny Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kontakt Filmoteka Szkolna należy do
projekty
<< październik 2017 >>
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829

06-10-2017  Zobaczcie jak było na 42. FPFF w Gdyni!

Debaty po projekcjach filmów, wykłady i warsztaty dotyczące analizy plakatu filmowego - to część programu edukacyjnego przygotowanego dla młodzieży podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Festiwalowe życie i rozmowy ze znanymi twórcami uwieczniło w swoich felietonach Studio Filmoteki Szkolnej.

Studio Filmoteki Szkolnej 

Warsztaty reporterskie Studia Filmoteki Szkolnej poprowadzili redaktorzy, operatorzy i montażyści. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z trudną sztuką występowania przed kamerą, czytaniem z promptera oraz tworzeniem stand upów. Młodzież przygotowała też własną „Kronikę festiwalową” składającą się z krótkich materiałów, w których wystąpili zarówno widzowie festiwalu jak i jego goście, m.in.: aktorzy: Jakub Gierszał ("Najlepszy", "Pomiędzy słowami", "Zgoda"), Jowita Budnik ("Ptaki śpiewają w Kigali", "Cicha noc"); reżyserzy: Piotr Domalewski ("Cicha noc"), Łukasz Palkowski ("Najlepszy"), Robert Gliński ("Czuwaj"), artysta grafik i autor plakatów filmowych Andrzej Pągowski.

 


 

Debaty filmowe „Skrytykuj!” 

Debaty po projekcjach filmów: „Wyklęty" Konrada Łęckiego, „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc, „Tarapaty” Marty Karwowskiej, "Czuwaj" Roberta Glińskiego i  „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, poprowadzili dziennikarze i krytycy filmowi: Anna Bielak, Magda Felis, Kaja Klimek, Łukasz Adamski, Adam Kruk, Michał Oleszczyk. Uczestnicy spotkań mieli okazję podzielić się opiniami na temat obejrzanych filmów nie tylko z innymi uczniami, ale też twórcami - gościem jednej z debat była reżyserka Marta Karwowska.

Nowością, która cieszyła się dużym zainteresowaniem były zajęcia dla szkół podstawowych. Cieszymy się na to wyczekiwane otwarcie Filmoteki Szkolnej na młodszych widzów!

Warsztaty i wykłady 

Młodzież wzięła udział w licznych wykładach i warsztatach, m.in, na temat analizy plakatu filmowego, roli kostiumu filmowego czy historii polskiej animacji. Zajęcia poprowadzili cenieni znawcy omawianych zagadnień m.in.: Jagoda Murczyńska i Jerzy Armata. Zarejestrowane wykłady pojawią się w najbliższym czasie na kanale YT Filmoteki Szkolnej.

Zdjęcia  z wydarzeń można zobaczyć TUTAJ

Organizator: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej  Partnerzy: Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, Strefa Mediów.Skomentuj

obejrzyj
polecamy
Akademia Polskiego Filmu
Szczegóły:
Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim. Akademia powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Edukacja Filmowa
Szczegóły:
EdukacjaFilmowa.pl to portal powstały z myślą o kinomanach i osobach zainteresowanych edukacją filmową.
Fototeka
Szczegóły:
Fototeka to serwis prezentujący zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.)
Film Polski
Szczegóły:
Film polski to największa internetowa baza filmu polskiego. Opis filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych, animowanych i spektakli teatru tv . W serwisie znajdują się także szczegółowe biogramy twórców polskiego kina (przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych) i ich filmografie. Częścią serwisu jest „Kalendarium” i dział „Film w prasie polskiej” będący filmową bibliografią zawartości wybranych czasopism polskich.
Filmoteka Muzeum
Szczegóły:
Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku. Filmoteka to również projekt badawczy i edukacyjny poświęcony medialnemu wymiarowi sztuki polskiej. Oprócz stworzenia miejsca archiwizacji filmów Muzeum upublicznia je w internecie w celach edukacyjnych i promocyjnych działając w imieniu artystów oraz kierując się zasadą wolnego dostępu do wiedzy.
Filmoteka TVP
Szczegóły:
Filmoteka TVP to blisko 150 filmów dokumentalnych i fabularnych dostępnych online bezpłatnie.
Legalna Kultura
Szczegóły:
Projekt Legalna Kultura to kampania społeczna, promująca korzystanie z legalnych źródeł kultury, realizowana przez Fundację Legalna Kultura. Wraz z odbiorcami kampanii i jej partnerami Legalna Kultura tworzy bazę legalnych źródeł kultury i wspiera powstawanie nowych. Bierze udział w największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i organizuje warsztaty edukacyjne. Długofalowy cel projektu to budowanie świadomości odbiorców kultury w nowej, cyfrowej rzeczywistości.