X logowanie Zapomniałem hasła
 
 

 
Program edukacyjny Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kontakt Filmoteka Szkolna należy do
projekty
<< wrzesień 2017 >>
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930

09-12-2013  Studio Filmoteki na 31. MFF Młodego Widza ALE KINO!

Podczas 31. MFF Młodego Widza ALE KINO! w Poznaniu odbył się szereg działań edukacyjnych. Młodzież w ramach Studia Filmoteki Szkolnej realizowała reportaże z imprezy a nauczyciele po raz pierwszy przyznali swoją nagrodę dla najlepszego filmu.

Spotkanie z mistrzem


Festiwalowi od lat towarzyszy Forum dla nauczycieli, w tym roku zorganizowane pod hasłem "Spotkanie z mistrzem". Uczestnicy rozmowiali z takimi filmowcami jak: Aleksandra Korejwo, Andrzej Maleszka, Jacek Petrycki oraz wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez tych twórców. Dodatkowo nauczyciele mieli możliwość zapoznania się z przykładami projektów edukacji filmowej prowadzonych w Europie. Mark Higham i Philip Hardwick przedstawili działania FilmClub w Wielkiej Brytanii, a Agata Sotomska, koordynatorka Filmoteki Szkolnej, opowiedziała o tym co interesującego dzieje się m.in. w Hiszpanii i Niemczech.

Młodzi reporteży

Przez trzy dni licealiści z V Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem specjalistów z Fundacji Dobrego Odbioru realizowali cykl relacji z 31. MFF Młodego Widza ALE KINO! Tematy poruszone w ich reportażach to m.in. praca lektora na pokazach kinowych, jury dziecięce i jury młodych, dlaczego w Polsce powstaje tak mało filmów dla dzieci i młodzieży. Efekty pracy uczniów: Małgorzaty Łukasik, Małgorzaty Kalemby, Katarzyny Mulczyńskiej, Jerzego Czachowskiego, Jakuba Sikory  można obejrzeć poniżej. 


Werdykty ALE KINO!

7 grudnia w Ratuszu Poznańskim siedem składów jurorskich przedstawiło swoje werdykty. Po raz pierwszy nagrodę przyznali nauczyciele. Najlepszym i najciekawszym filmem z potencjałem dydaktycznym dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat okazał się Księżycowy człowiek w reżyserii Stephana Schescha.

Pozostałe nagrody trafiły do filmów: Rakieta, reż. Kim Mordaunt (Nagroda Złote Koziołki dla najlepszego pełnometrażowego filmu dla dzieci oraz Plebiscyt Młodej Widowni), Rozkwitające, reż. Nana Ekvtimishvili, Simon Groß (Nagroda Złote Koziołki dla najlepszego pełnometrażowego filmu dla młodzieży), Gdy chłopcy dorastają, reż. Charlotte van Otterloo (Nagroda Złote Koziołki dla najlepszego krótkometrażowego filmu), Shell, reż. Scott Graham (Nagroda ECFA oraz MARCIN dla najlepszego pełnometrażowego filmu dla młodzieży), Zwierzęta, które zabiłem latem, reż. Gustav Danielsson (MARCIN dla najlepszego krótkometrażowego filmu dla młodzieży), Felix, reż. Roberta Durrant (MARCINEK dla najlepszego pełnometrażowego filmu dla dzieci), Franek, reż. Bartek Tryzna (MARCINEK dla najlepszego krótkometrażowego filmu dla dzieci)Skomentuj

obejrzyj
polecamy
Akademia Polskiego Filmu
Szczegóły:
Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim. Akademia powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Edukacja Filmowa
Szczegóły:
EdukacjaFilmowa.pl to portal powstały z myślą o kinomanach i osobach zainteresowanych edukacją filmową.
Fototeka
Szczegóły:
Fototeka to serwis prezentujący zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.)
Film Polski
Szczegóły:
Film polski to największa internetowa baza filmu polskiego. Opis filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych, animowanych i spektakli teatru tv . W serwisie znajdują się także szczegółowe biogramy twórców polskiego kina (przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych) i ich filmografie. Częścią serwisu jest „Kalendarium” i dział „Film w prasie polskiej” będący filmową bibliografią zawartości wybranych czasopism polskich.
Filmoteka Muzeum
Szczegóły:
Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku. Filmoteka to również projekt badawczy i edukacyjny poświęcony medialnemu wymiarowi sztuki polskiej. Oprócz stworzenia miejsca archiwizacji filmów Muzeum upublicznia je w internecie w celach edukacyjnych i promocyjnych działając w imieniu artystów oraz kierując się zasadą wolnego dostępu do wiedzy.
Filmoteka TVP
Szczegóły:
Filmoteka TVP to blisko 150 filmów dokumentalnych i fabularnych dostępnych online bezpłatnie.
Legalna Kultura
Szczegóły:
Projekt Legalna Kultura to kampania społeczna, promująca korzystanie z legalnych źródeł kultury, realizowana przez Fundację Legalna Kultura. Wraz z odbiorcami kampanii i jej partnerami Legalna Kultura tworzy bazę legalnych źródeł kultury i wspiera powstawanie nowych. Bierze udział w największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i organizuje warsztaty edukacyjne. Długofalowy cel projektu to budowanie świadomości odbiorców kultury w nowej, cyfrowej rzeczywistości.